Unijne centrum badań nad energią powstaje w Krakowie

W badaniach nad tzw. czystymi technologiami węglowymi będzie się specjalizował tworzony w Krakowie unijny Węzeł Wiedzy i Innowacji – poinformowała 25 czerwca minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka.

Będzie to konsorcjum uczelni, jednostek badawczych i firm, zajmujące się nowoczesnymi metodami pozyskiwania energii, głównie z węgla.

– Skoro węgiel jest naszym bogactwem, to powinniśmy być także liderem w badaniach nad węglem. Wyzwania dla polskiego Węzła Wiedzy i Innowacji to przede wszystkim czyste technologie pozyskiwania energii, będziemy specjalizować się głównie w technologiach związanych z węglem – wyjaśniła minister Kudrycka na konferencji prasowej w Krakowie.

Przede wszystkim chodzi o mniej uciążliwe dla środowiska i wydajne technologie gazyfikacji węgla oraz przechwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla, redukcję emisji, a także zwiększanie efektywności energetycznej.

Rektor krakowskiej AGH, prof. Antoni Tajduś poinformował na konferencji, że władze AGH podpisały w piątek z ministerstwem środowiska umowę na prowadzenie przez tę uczelnię badań nad technologią i ewentualnymi zagrożeniami składowania dwutlenku węgla pod ziemią.

– Problem polega na tym, że najpierw chcemy zbadać, jakie są konsekwencję lokowania CO2 pod ziemią. Niektóre państwa już lokują CO2 pod ziemią, uznając że badania są mniej potrzebne. My najpierw chcemy sprawdzić, czy mogą być jakieś konsekwencje negatywne – wyjaśnił. Tworzony w Krakowie Węzeł Wiedzy i Innowacji jest jednym z sześciu, jakie powołano w Europie do badań nad energią. Prócz Krakowa są to ośrodki w: Barcelonie, Eindhoven, Grenoble, Karlsruhe i Sztokholmie.

Roczny budżet projektów realizowanych przez ten węzeł wyniesie ok. 120 mln euro.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *