Unia za energooszczędnym oświetleniem

Podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Regulacyjnego ds. Ekoprojektów państwa członkowskie UE zatwierdziły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący dwóch rozporządzeń zmierzających do zmniejszenia zużycia energii w krajach UE.

Pierwsze rozporządzenie dotyczy oświetlenia biur, obiektów przemysłowych oraz oświetlenia ulicznego, a drugie tunerów dekoderów TV konwertujących sygnał cyfrowy na analogowy. Zdaniem Unijnego Komisarz ds. Energii Andrisa Piebalgsa, oba rozporządzenie przyczynią się do osiągnięcia unijnych celów w zakresie oszczędności energii oraz redukcji emisji dwutlenku węgla.

Według szacunków KE wprowadzenie w krajach UE, w biurach, w obiektach przemysłowych oraz na ulicach energooszczędnego oświetlenia przyniesie ograniczenie zużycia energii na poziomie 38 TWh rocznie, co przełoży się na obniżenie emisji CO2 o około 15 mln ton w skali roku.

„Rzeczpospolita” prognozuje, że przepisy odnośnie oświetlenia zaczną obowiązywać od przyszłego roku, bo jeszcze musi je przyjąć Parlament Europejski. Jeśli tak się stanie, państwa Wspólnoty będą miały osiem lat na zmodernizowanie oświetlenia.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *