Tunele nie przygotowane na wodorowe auta?

Tunele drogowe mogą wymagać przebudowy, gdy na drogach pojawi się więcej samochodów napędzanych wodorem. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Yajue Wu z Uniwersytetu Sheffield – informuje „New Scientist”. Samochody napędzane wodorem są jednym z pomysłów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Niektóre firmy motoryzacyjne już produkują takie pojazdy.
Prof. Yajue Wu stworzył komputerową symulację sytuacji, w której do wypadku z udziałem samochodu napędzanego wodorem dochodzi w tunelu.
W przypadku tradycyjnego samochodu, benzyna rozlewa się na ziemi i zapala się przeważnie przy gruncie. Wodór natomiast, jako lżejszy od powietrza, unosi się i może utworzyć błyskawicznie wznoszący się „odrzutowy płomień”. Taki płomień mógłby, według obliczeń Yajue Wu, wystrzelić na wiele metrów w górę i osiągnąć temperaturę dwóch tysięcy stopni Celsjusza. To mogłoby spowodować poważne uszkodzenie sklepienia tunelu.

Naukowiec nie podaje jednak, jakie zmiany w konstrukcji tuneli należałoby wprowadzić.
Biuro prasowe BMW, jednej z firm produkujących auta napędzane wodorem, zapewnia, że prototyp tego typu samochodu przeszedł wiele testów zderzeniowych, podczas których ani razu nie doszło do uszkodzenia baku.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *