Trzecia co do wielkości na świecie elektrownia wiatrowa już działa

W Szwecji już działa trzecia co do wielkości na świecie elektrownia wiatrowa. Pierwsza turbina wiatrowa w Lillgrund została uruchomiona, a pierwsze elektrony przesłano kablem morskim do wybrzeży Skanii. Lillgrund, największa farma wiatrowa w Szwecji, wkrótce będzie w stanie zaopatrywać w energię elektryczną około 60 000 gospodarstw domowych.

W ciągu najbliższej dekady Vattenfall planuje zainwestować w energię wiatrową 41 miliardów koron. Celem firmy jest zaopatrywanie w energię wiatrową 1,6 miliona gospodarstw domowych. Vattenfall chce zwiększyć podaż energii odnawialnej na skandynawskim rynku energii w ciągu dziesięciu lat o 10 TWh, z czego 8TWh to energia wiatrowa.

Obecnie w cieśninie Öresund między Danią a Szwecją pracuje już 30 turbin wiatrowych. Po ukończeniu inwestycji na farmie działać będzie 48 turbin. Energia wiatrowa będzie podstawowym źródłem energii odnawialnej produkowanej przez Vattenfall. Lillgrund jest pierwszym z wielu projektów firmy związanych z energią wiatrową. Elektrownia w Lillgrund została uruchomiona, co oznacza, że kable z kilku turbin wiatrowych są połączone ze stacją transformatorową i siecią. Obecnie naraz będzie podłączanych po kilka turbin, po czym będą przechodzić okres próbnego rozruchu.

Lillgrund znajduje się około 10 km od wybrzeży Skanii w południowej Szwecji, na południe od Mostu Öresund. 48 turbin wiatrowych ma produkować rocznie 0,33 TWh energii elektrycznej, co pozwala na zaopatrzenie w energię około 60 000 gospodarstw domowych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *