Targi Poleko 2009 wystartowały

Targi Poleko 2009 wystartowały

Najnowocześniejsze technologie i urządzenia dla ochrony środowiska pokazują wystawcy otwartych we wtorek w Poznaniu targów Poleko. To największa tego typu impreza w Polsce. Targi otworzył minister środowiska Maciej Nowicki. W tym roku impreza jest poświęcona przede wszystkim gospodarce odpadami.

Minister środowiska podkreślał, że w przeciwieństwie do ochrony powietrza i wód, w gospodarce odpadami nie mamy sukcesów. – Nadal ponad 90 procent odpadów trafia na wysypiska. To jest rzecz, która jest wstydliwa, ale już niedługo będzie karalna. Już dochodzimy do tych lat, gdy kończą się „żarty”, a zaczną przeciwko Polsce procedury ze strony unijnej. W związku z tym zakończyliśmy prace nad kompletem ustaw związanych z gospodarką odpadami – mówił prof. Nowicki.

We wszystkich imprezach bierze udział 850 wystawców. W tym roku jednym z ważniejszych wydarzeń będzie środowa debata o spalaniu odpadów. Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania i Rady Miasta podzielą się doświadczeniami zebranymi podczas konsultacji społecznych, dotyczących planowanej budowy spalarni w Poznaniu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił we wtorek na targach POLEKO w Poznaniu projekt wspierania odnawialnych źródeł energii. Jan Rączka prezes Funduszu zaznacza, że o pieniądze będą mogły występować tak przedsiębiorcy, samorządy jak i rodziny: chcemy, żeby odnawialne źródła energii gościły w domach, przedsiębiorstwach, budynkach użyteczności publicznej. To będą instalacje na biomasę, biogaz, farmy wiatrowe, turbiny wodne. Natomiast gospodarstwa domowe będą mogły dostać za pośrednictwem banków kredyty na kolektory słoneczne, do podgrzewania wody użytkowej w domach. Dofinansowania będą na poziomie 30% kapitału kredytu. Do 2020 roku 15% energii w Polsce musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Taki wymogi stawia nam Unia Europejska.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *