Senvion – Niemiecki producent elektrowni wiatrowych sprzedany

Indyjska grupa Suzlon zgodziła się na sprzedaż mającego siedzibę w Niemczech, czołowego producenta elektrowni wiatrowych Senvion. Kwota transakcji oscyluje wokół 1 mld euro.
Senviona od Hindusów kupi amerykański fundusz private equity Centerbridge Partners. W ramach transakcji Suzlon ma zachować prawa do licencji na wybrane modele morskich turbin wiatrowych Senviona.

Na początku ubiegłego roku niemiecki producent zmienił nazwę z REpower Systems na Senvion. Powodem były prawa do nazwy, które należały do jednego z operatorów energetycznych ze Szwajcarii.

Suzlon kupił 60% udziałów w REpower w 2007 r. Wartość niemieckiej firmy wyceniono wówczas na 1,22 mld euro. Wartość udziałów posiadanych przez indyjski koncern wzrosła do 100% w 2011 r.

Senvion należy do czołówki największych na świecie producentów lądowych i morskich elektrowni wiatrowych. Niemiecka firma produkuje elektrownie wiatrowe od 2001 roku.
Mający siedzibę w Hamburgu i zatrudniający 3,3 tys. pracowników Senvion do tej pory zainstalował na całym świecie ponad 5 tys. turbin wiatrowych. Elektrownie wiatrowe Senvion pracują także na wielu farmach wiatrowych w Polsce. W swoim asortymencie Senvion posiada lądowe turbiny o mocy od 1,8 MW do 3,4 MW, a także dwa modele morskich turbin wiatrowych o mocy 5 i 6,15 MW.

Suzlon zapewnia, że w zakresie energetyki wiatrowej chce się skupić na rynkach rozwijających się, w tym przede wszystkim na Indiach, ale także Brazylii, Chinach, RPA, Turcji i Meksyku.

Z kolei Senvion ma się skupić na rynkach onshore i offshore w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *