Protest przeciwko elektrowniom na Dunajcu

Jak czytamy w krakowskim dodatku Gazety Wyborczej, przeciwko powstaniu na Dunajcu małych elektrowni wodnych protestują wędkarze, którzy obawiają się, że budowle nieodwracalnie zmienią charakter rzeki.

Na budowę zapory wraz z niewielką elektrownią na Dunajcu zgodziły się już władze Łącka. – Liczymy, że przedsięwzięcie zwiększy atrakcyjność turystyczną okolicy. Przy okazji tamy zbudujemy też most przez Dunajec. Spiętrzenie wody spowoduje powstanie niewielkiego zalewu o powierzchni około dwóch hektarów, na którym planujemy stworzyć strzeżone kąpielisko. Taki akwen przyciągnąłby do nas dodatkowych turystów – powiedział Gazecie Wyborczej wójt Franciszek Młynarczyk.

Łącka inwestycja uzyskała już zgodę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Obecnie radni zajmują się zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dzięki której będzie możliwa budowa elektrowni. Początek prac zaplanowano na wiosnę 2009 roku. – Zapora ma spełniać wszystkie wymagania unijnego obszaru ochrony przyrody Natura 2000. Głównym zadaniem elektrowni będzie produkcja czystej energii elektrycznej – powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą wójt Młynarczyk.

Miejscowość Tylmanowa w gminie Ochotnica Dolna również planuje budowę małej elektrowni wodnej, lecz tego typu inwestycje nie podobają się wędkarzom, którzy powołali Klub Przyjaciół Dunajca przy Polskim Związku Wędkarskim. Członkowie klubu wystosowali apel, w którym piszą: „Stanowczo protestujemy przeciwko nieodwracalnemu zniszczeniu najpiękniejszej górskiej rzeki naszego kraju!”.

– Nastąpią nieodwracalne zmiany w wędrówkach tarłowych ryb, niektóre ryby znikną z Dunajca, dno rzeki zostanie zamulone i będą się w niej gromadzić nieczystości. Korzyści płynące z pozyskiwania energii będą niewspółmierne do strat, jakie poniesie przyroda i korzystający z niej ludzie. Dunajec to bezcenny skarb, a sięganie po to narodowe dziedzictwo w celu osiągnięcia finansowych korzyści jest zwykłym barbarzyństwem! – powiedział Gazecie Wyborczej Jacek Płachecki członek Klubu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *