Powstanie największa polska elektrownia na biogaz

GE Energy poinformowało o dostarczeniu silników gazowych Jenbacher do największej elektrowni zasilanej biogazem w Polsce.
Elektrownia o mocy 2,18 MW działać będzie przy istniejącej fabryce bioetanolu – Gorzelni Liszkowo, w miejscowości Liszkowo, w woj. kujawsko-pomorskim. Paliwem dla elektrowni będzie biogaz powstający na skutek fermentacji resztek materiałów odpadowych po procesie produkcji bioetanolu. Wytwarzane w systemie kogeneracyjnym energia elektryczna i ciepło wykorzystane zostaną w procesach produkcyjnych fabryki.

Uruchomienie elektrowni przewidziane jest w lipcu 2008 r.

Właściciel zasilanej biogazem elektrociepłowni, spółka Agrogaz Sp. z o.o., jest uprawniona do uczestnictwa w polskim programie certyfikacji ekologicznej, w ramach którego państwo przyznaje stałe taryfy gwarantowane za każdą MW-godzinę wytworzoną z odnawialnych źródeł energii.
„Ta nowa instalacja jest ważnym projektem, który z jednej strony demonstruje możliwości silników GE Jenbacher zasilanych biogazem, a z drugiej strony przedstawia duży potencjał zastosowania biogazów oraz skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w Polsce. Efektywne wykorzystanie biogazu dla wytwarzania energii może być znaczącym wkładem Polski do polityki UE w zakresie redukcji emisji” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji oraz krajach WNP.

Agrogaz jest przedsięwzięciem joint venture realizowanym przez polskiego dostawcę energii – firmę Polenergia oraz niemiecką spółkę KG Aufwind Schmack GmbH Neue Energien. KG Aufwind Schmack, twórca projektu energetycznego fabryki, jest partnerem firmy Schmack Biogas AG, czołowego niemieckiego dostawcy elektrociepłowni zasilanych biogazem.
Dwa silniki gazowe Jenbacher JMC 320 GS-B.L w wykonaniu kontenerowym zostały sprzedane firmie KG Aufwind Schmack przez KWE-Technika Energetyczna Sp. z o.o., autoryzowanego dystrybutora silników gazowych GE Jenbacher w Polsce. Zasilane biogazem silniki Jenbacher posiadają certyfikat zgodności z inicjatywą GE ecomaginationSM. Celem inicjatywy ecomagination jest w tworzenie innowacyjnych technologii, które spełniają ekologiczne i finansowe potrzeby klientów i jednocześnie przyczynią się do stałego wzrostu GE.
Należący do GE Energy dział silników gazowych Jenbacher jest czołowym producentem zasilanych gazem silników tłokowych, zwartych generatorów oraz systemów do produkcji skojarzonej energii i ciepła. Silniki gazowe Jenbacher mogą być zasilane gazem ziemnym, gazem kopalnianym, gazem wysypiskowym oraz gazem fermentacyjnym z oczyszczalni ścieków lub z biomasy pochodzenia rolniczego.

GE Energy w Polsce
GE Energy jako część koncernu GE jest obecne w Polsce od 1992 r. GE Energy oferuje produkty i usługi dla sektora energetycznego oraz klientów wymagających dużych ilości energii. Oferta w zakresie wyposażenia obejmuje turbozespoły gazowe i gazowo-parowe, rozwiązania elektrociepłownicze do miejskich i przemysłowych zastosowań ciepłowniczych, systemy gazyfikacji węgla oraz technologie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i jądrowych. Usługi GE Energy obejmują kompleksową konserwację i naprawy wyposażenia, projektowanie, konfigurowanie i instalację systemów sterowania procesami i urządzeniami, optymalizację zasobów, zarządzanie siecią i technologie redukcji emisji. GE Energy w Polsce jest dobrze przygotowane, żeby pomagać klientom wdrażającym nowe projekty infrastrukturalne w dziedzinie energetyki, a także modernizującym istniejące zakłady, żeby spełnić lub przewyższyć wymogi obowiązujących regulacji prawnych oraz zagwarantować optymalną wydajność, zgodną z najlepszymi praktykami branżowymi.

GE Energy – informacje
GE Energy (www.ge.com/energy) jest jednym z największych na świecie dostawców technologii i sprzętu do produkcji energii elektrycznej. Przychody firmy w 2006 wyniosły 19,5 miliarda USD. GE Energy działa we wszystkich obszarach branży energetycznej, włączając w to wykorzystanie węgla, ropy, gazu naturalnego i energii nuklearnej, oraz zasobów odnawialnych, takich jak woda, wiatr, słońce i biogazy, a także innych paliw alternatywnych. Wiele produktów GE Energy ma certyfikaty ecomagination, czyli spełnia wymogi obowiązującej w całej korporacji GE inicjatywy w celu wprowadzania na rynek nowych technologii, dzięki którym klienci będą mogli sprostać coraz silniejszej presji ochrony środowiska.
Silniki GE Jenbacher zasilane biogazem, gazem ze składowisk odpadów oraz metanem z kopalni węgla otrzymały certyfikat GE ecomagination, podkreślający korzyści ekologiczne i ekonomiczne, oferowane przez wykorzystanie strumieni odpadów o wysokiej zawartości metanu do generowania energii. Silniki GE Jenbacher zasilane gazami odpadowymi zmniejszają uwalnianie gazów cieplarnianych do atmosfery i jednocześnie oferują klientom technologię, której zastosowanie może prowadzić do uzyskania punktów za redukcję emisji dwutlenku węgla. Zespół GE zajmujący się możliwościami uzyskania korzyści finansowych z ograniczania emisji dwutlenku węgla służy klientom pomocą przy ocenie czy istnieje szansa na uzyskanie takich korzyści, co pozwala na dodatkową redukcję kosztów operacyjnych wytwarzania energii.

Kontakt dla prasy:
Martina Streiter
GE Energy
Jenbacher gas engines
Tel. +43 5244 600 2470
e-mail: martina.streiter@ge.com

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *