Polskie regaty solarów, czyli 200 kilometrów dzięki energii słonecznej

Politechnika przygotowuje się do pierwszego w Polsce wyścigu łodzi napędzanych energią słoneczną – Hanzeatyckich Regat Łodzi Solarnych. Trasa będzie wiodła z Elbląga do Gdańska. Zawody, głównie dla inżynierów, odbędą się w lipcu przyszłego roku.

W poniedziałek, zostanie zawarte porozumienie w sprawie współorganizacji regat łodzi napędzanych energią słoneczną – Hanzeatyckich Regat Łodzi Solarnych. Umowa o współdziałaniu przy organizacji imprezy zostanie podpisana pomiędzy Politechniką Gdańską i Grupą Energa S.A. Do porozumienie przystąpią także prezydenci Gdańska i Elbląga.

Trasa regat wyniesie ponad 200 km i zostanie podzielona na pięć etapów. – Wystartujemy w Elblągu – zapowiada dr inż. Wojciech Litwin, pomysłodawca regat. – Pierwszego dnia popłyniemy w stronę jeziora Drużno, drugiego Nogatem do Malborka. W kolejnych dniach Szkarpawą i Martwą Wisłą udamy się w stronę Gdańska. Będziemy rywalizować też na Motławie. – dodaje.

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu światowej czołówki konstruktorów i zawodników łodzi solarnych z Holandii, Stanów Zjednoczonych, czy Brazylii. Łącznie przyjedzie 40 ekip, każda licząca po ośmiu załogantów.

Czemu mają służyć takie zawody? – Promocji odnawialnych źródeł energii i ożywieniu traktów wodnych – mówi prof. Janusz Rachoń, senator, dawny rektor Politechniki Gdańskiej. Jego zdaniem podobne wyścigi dodatkowo motywują konstruktorów. – Przy takiej okazji czują się zobowiązani do projektowania coraz lepszych łodzi solarnych, które w przyszłości, mamy nadzieję, będą służyły masowemu odbiorcy.

Po regatach zaprezentowany zostanie Photon, czyli jacht Politechniki Gdańskiej, który przez ostatni rok przechodził kapitalny remont.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *