Pachnący ekogroszek

Alternatywą dla coraz droższego oleju, gazu i węgla jest ekologiczna biomasa. To nie tylko najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii, ale również najtańsze. Jednym z rodzajów biomasy jest pelet, czyli granulat drzewny

Zastosowanie peletu do ogrzewania domu pozwala zmniejszyć koszty w porównaniu np. z olejem aż o połowę. A niestety doniesienia z rynku paliw nie pozostawiają wątpliwości: świat przeżywa energetyczny kryzys, ceny ropy i gazu zwyżkują, zwiększa się emisja dwutlenku węgla. Nie mając wpływu na to, jakie decyzje zapadają na globalnych rynkach energii, możemy ograniczyć wydatki, zmieniając sposób ogrzewania naszego domu. Zmniejszymy jednocześnie nasz udział w globalnej emisji dwutlenku węgla, a tym samym przyczynimy się do ograniczania efektu cieplarnianego.

Przekonują się do peletu

Do tej pory najtańszym rozwiązaniem było ogrzewanie budynków gorszymi gatunkami węgla lub jego pochodnymi. Ostatnio jednak gwałtownie wzrastają ceny tego surowca. Również wszelkiego rodzaju ekogroszki, będące przeróbkami węgla, stają się coraz droższe, a te wysokiej jakości – dodatkowo trudno dostępne. Nie mogą być one jednak zaliczane do paliw ekologicznych, ponieważ emitują do atmosfery znaczne ilości siarki, a podczas ich spalania powstaje bardzo duża ilość popiołu (od kilkunastu do kilkudziesięciu procent).

Od ubiegłego roku w Unii Europejskiej produkcja i zużycie peletu znacznie wzrosły. Również w Polsce to paliwo zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników – od niemalże zerowego zużycia w 2003 r. do 60 tys. ton w 2007 r. Polscy producenci zaczęli tworzyć własne sieci dystrybucyjne, co w przyszłości może całkowicie zmienić rynek paliw w Polsce.

Szybki zwrot inwestycji

Najprostszym i najtańszym sposobem zmiany rodzaju wykorzystywanego paliwa, jest wymiana palników w kotłach z olejowych na palniki spalające pelet. Także większość nowoczesnych pieców na ekogroszek może być dostosowana do spalania peletu. Zakup nowego kotła zwraca się po ok. dwóch-trzech latach użytkowania. Z 1 tys. kg spalonego paliwa zostaje jedynie 10-20 kg popiołu, który można przeznaczyć na nawóz. Dzięki stosowaniu peletu możemy zupełnie wyeliminować substancje toksyczne wydalane do atmosfery, ponieważ spalanie drewna nie powoduje emisji dwutlenku węgla.

Czyste i niedrogie ogrzewanie

Pelet powstaje z odpadów drzewnych, głównie trocin (70 proc. trocin iglastych i 30 proc. liściastych), a więc do jego produkcji nie trzeba ścinać ani jednego drzewa. Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna, zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie suszona, mielona i granulowana – tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowych, identycznych pod względem wielkości, granulek peletu.

Bardzo duże siły działające podczas wyciskania powodują, że w małej objętości zostaje zmieszczona duża ilość produktu. Zarówno przewóz, jak i składowanie peletu nie wymagają dużej przestrzeni i wysokich kosztów. Pelet oferowany jest w wygodnych workach o wadze 25 kg i 15 kg, można go kupić także luzem w tzw. autocysternach. Kolejną zaletą jest czysty i praktycznie bezobsługowy proces ogrzewania domu. Spalanie odbywa się w automatycznych kotłach, ładowanych raz, dwa razy na tydzień. W powietrzu unosi się dodatkowo przyjemny zapach drewna.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *