Największy szlak wiatraczny w Europie

Jarosław Jankowski po raz kolejny dowiódł, że wiatraki są jego prawdziwą pasją. Wydał mapę prezentującą Wielkopolski Szlak Wiatraczny. Obejmuje on pięćdziesiąt obiektów.
Tym sposobem leszczynianin „przebił” Niemców, którzy swój szlak z 42 wiatrakami szumnie tytułowali największym szlakiem wiatracznym w Europie.

Na mapie zaznaczono pięćdziesiąt wiatraków znajdujących się na terenie Leszna oraz powiatów leszczyńskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego oraz rawickiego. Jednym z kluczy, według którego dobierano obiekty tworzące Wielkopolski Szlak Wiatraczny, był łatwy dojazd. Do każdego z wiatraków można dojechać szosą. Oprócz mapy są też zdjęcia prezentujące poszczególne wiatraki oraz krótkie notki o ich historii oraz o tym, co dzieje się z nimi obecnie. Informacje przetłumaczono także na język naszych zachodnich sąsiadów.

– Część map pojechała już do Niemiec, gdzie ich dystrybucją zajmują się miejscowe firmy. Powszechnie wiadomo, że Niemcy interesują się wiatrakami, więc z pewnością część z nich przyjedzie do Wielkopolski, by przemierzyć nasz szlak – dodaje Jarosław Jankowski.

Pan Jarosław proponuje, by zwiedzanie rozpocząć od wiatraka Józef w Rydzynie, a zakończyć – oglądając obiekt w Izbicach. Turyści mogą oczywiście wybrać sobie dowolny fragment trasy, w zależności od możliwości czasowych. Mapę wydano w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy, jednak już dziś planowany jest dodruk. Wkrótce będzie można ją nabyć między innymi w Starostwie Powiatowym w Lesznie. Pewną liczbę egzemplarzy zakupiły również gminy, na terenie których znajdują się wiatraki włączone przez Jarosława Jankowskiego w obręb wielkopolskiego szlaku.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *