Na południu Francji powstanie wielka elektrownia słoneczna

Do końca 2011 r. powstanie największa we Francji elektrownia słoneczna, która wedle założeń ma umocnić pozycję kraju jako pioniera nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energetyki odnawialnej. W budowie elektrowni Francuzom pomoże amerykański producent paneli słonecznych.

O planach budowy elektrowni powiadomili w czwartek (23.07) przedstawiciele spółki EDF Energie Nouvelles, która w połowie należy do państwowej grupy energetycznej Electricité de France (EDF). Francuskie przedsiębiorstwo sfinansuje połowę kosztów budowy elektrowni, wartej łącznie 90 milionów euro. Partnerem w budowie będzie amerykańskie przedsiębiorstwo First Solar, znane z produkcji nowoczesnych paneli słonecznych.

To właśnie EDF będzie mieć przez 10 lat wyłączność na dystrybucję produkowanej przez elektrownię energii. 100 megawatów generowanych przez panele słoneczne ma dostarczać energię do 50 tys. domów rocznie.

„Inwestycja to prawdziwy punkt zwrotny w przemyśle energii słonecznej, co potwierdza, że Francja nigdy nie była w lepszej pozycji, by odgrywać rolę światowego lidera” – skomentował budowę elektrowni francuski minister ds. zrównoważonego rozwoju, Jean-Louis Barloo.

Wciąż nie ma pewności co do miejsca, w którym elektrownia zostanie zbudowana. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją wydają się okolice miejscowości Saint-Auban w południowym regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Plany EDF doskonale wpisują się w rekomendacje, przygotowane przez uczestników inicjatywy Grenelle Environment, którzy pod przewodnictwem prezydenta Sarkozy’ego starają się wypracować najlepszy model rozwoju kraju. W ostatnim czasie, Francja prowadzi politykę aktywnego wsparcia dla jak najszerszego zastosowania paneli słonecznych w przemyśle i rolnictwie. W tym celu, zaplanowano budowę elektrowni słonecznych w 22 regionach kraju.

Udział energii słonecznej we francuskiej energetyce jest stosunkowo niewielki w porównaniu do takich krajów jak Niemcy i Hiszpania. Pod koniec ubiegłego roku, administracja Sarkozy’ego obiecała zwiększyć 14-krotnie wykorzystanie paneli słonecznych, co ma z kolei pomóc w realizacji ambitnego celu zwiększenia udziału energetyki odnawialnej w całości konsumpcji do 23 procent w przeciągu najbliższych 12 lat.

Francja, niewątpliwy lider w dziedzinie energii nuklearnej, pozostała w tyle jeśli chodzi o energetykę wiatrową, czy słoneczną. Dzięki budowie elektrowni, Francuzi mają stopniowo dogonić swego wschodniego sąsiada, gdzie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stale wzrasta.

Dodatkową motywację dla Francuzów dostarczyła prawdopodobnie decyzja o budowie w północnej Afryce wielkiej elektrowni słonecznej, która ma pokrywać 15% europejskiego zapotrzebowania na elektryczność. Inicjatywa Desertec, wypracowana przez konsorcjum niemieckich firm i wsparta przez kanclerz Angelę Merkel, bez wątpienia umocni pozycję Niemiec jako centrum innowacji w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Francja pozyskuje dziś 80% elektryczności z energii jądrowej, a sieć francuskich elektrowni atomowych jest najgęstsza na świecie. Pod względem produkcji energii słonecznej, Francja zajmuje czwarte miejsce w skali światowej, tuż za Niemcami, Hiszpanią i Włochami.

Na podstawie: EurActiv, Reuters, NY Times za PSZ.pl

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *