Instalacja współspalania biomasy w EC Wybrzeże już działa

21 listopada br. oficjalnie otwarto instalację współspalania biomasy w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Dzięki instalacji w roku 2009 spółka ograniczy emisję CO2 do atmosfery o prawie 52 tys. ton.
Podobna instalacja funkcjonuje od kwietnia 2008 roku w drugim zakładzie produkcyjnym Elektrociepłowni Wybrzeże – Elektrociepłowni Gdańskiej, gdzie do października wyprodukowano ponad 11 GWh zielonej energii. Do końca roku w obu zakładach planuje się osiągnięcie produkcji na poziomie 30 GWh.

Dostawą biomasy, głównie pellet i brykietów pochodzenia leśnego i rolnego, zajmuje się firma Energokrak, zaopatrująca w paliwa spółki Grupy EdF Polska.
Łącznie dzięki obu inwestycjom EC Wybrzeże obniżą emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 155 tys. ton rocznie, zastępując 10 proc. paliwa węglowego paliwem biomasowym.

W skład EC Wybrzeże wchodzą dwie elektrociepłownie: Elektrociepłownia Gdańska (Ec2) i Elektrociepłownia Gdyńska (Ec3) o łącznej mocy cieplnej ponad 1235 MW i elektrycznej około 342 MW.

Ponad 97,6 proc. akcji w EC Wybrzeże posiada koncern EdF, 2,07 proc. akcji jest w rękach GdF, 0,33 proc. akcje jest w rękach osób fizycznych. 1 akcję w spółce posiada Skarb Państwa.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *