Coraz więcej biogazowni

Zamiany przepisów prawa powodują, ze coraz więcej firm zainteresowanych jest budową biogazowni w naszym kraju – pisze „Rzeczpospolita”.

Wśród podmiotów, które planują w najbliższym czasie budowę biogazowni „Rzeczpospolita” wymienia Kopex i Krajową Spółkę Cukrową.

Według relacji dziennika Kopex utworzył spółkę Kopex Polskie Biogazownie, która do końca tego roku wybuduje dwie biogazownie, każda o mocy 1 MW – w okolicach Gliwic i na Opolszczyźnie. Firma planuje też budowę w przyszłym roku kolejnych biogazowni na południu Polski, na które chce uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziennik powołując się na szacunki Instytutu Energetyki Odnawialnej pisze, że obecnie w Polsce rozwijanych jest ok. 200 projektów biogazowych. Dotychczas w tym regionie kraju powstało tylko kilka biogazowni rolniczych, z czego cztery należą do duńskiego koncernu rolnego Poldanor, który w najbliższych latach chce zainwestować w 15 takich elektrowni.

Według „Rzeczpospolitej” inwestowaniem w biogazownie zainteresowana jest również Krajowa Spółka Cukrowa, która docelowo chce mieć dziesięć takich obiektów. Pierwsze powstają w Worzuczynie i Łapach.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *