Brykieciarka rotacyjna, tzw. peleciarka

Zastosowanie – charakterystyka
Maszyny tego typu wytwarzają brykiet w postaci tzw. peletów (małych brykietów) o średnicy od kilku do kilkunastu mm. Technologia ta chętnie wykorzystywana jest do wytwarzania zgranulowanych pasz roślinnych, ale i doskonale sprawdza się przy prasowaniu drobno rozdrobnionych materiałów lignocelulozowych. Wymaga jednak bardzo dokładnego rozdrobnienia materiału, w którym nie mogą występować żadne zanieczyszczenia.

Ze względu na duże wymagania surowca, koszt narzędzi i całej instalacji popularność tych maszyn jest ograniczona.

Paliwo w postaci peletów jest poszukiwanym surowcem energetycznym dla małych i średnich kotłowni, ponieważ jego jakość jest zazwyczaj dobra i można je spalać w istniejących piecach miałowych z automatyzacją podawania.

Rys. 1. Schemat ideowy brykieciarki rotacyjnej:
1 – matryca
2 – rolka prasująca
3 – komora prasująca


Rys. 2. Schemat cyklu pracy prasy (opis w tekście)

Zasada działania
Zasada działania pras rotacyjnych polega na cyklicznym przetłaczaniu, rolkami prasującymi (1), rozdrobnionego materiału przez szereg cylindrycznych otworów wykonanych w matrycy (pierścieniowej bądź płytowej). Materiał wciskany w przelotowe otwory napotyka na opór, w postaci tarcia, skutkiem czego jest powstawanie ciśnienia i ciepła potrzebnego w procesie brykietowania. Po wyjściu peletu z matrycy, jego długość jest ujednolicana przez zastosowanie specjalnego elementu łamiącego.


Źródło:
stravis.pl

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *