Biopaliwa z Opolszczyzny

Biopaliwa z Opolszczyzny

Za rok na Opolszczyźnie ma rozpocząć pracę największa fabryka bioetanolu w Polsce, którą buduje tam Zbigniew Komorowski. Wierzy w przyszłość rynku, choć inni rewidują swoje plany inwestycyjne.

Jeszcze rok temu Komagra miała plany produkcji biodiesla z rzepaku. Firma zdecydowała się jednak, że zamiast produkować estry, będzie tłoczyła olej, bo daje to porównywalne zyski przy mniejszych nakładach inwestycyjnych.

Budowany w Goświnowicach koło Nysy zakład będzie dostarczać nawet 140 mln litrów bioetanolu rocznie. Do jego wyprodukowania potrzeba będzie 350 tys. ton kukurydzy. Inwestycja pochłonie niemal 500 mln zł.

– Nie zrezygnuję z planów produkcji bioetanolu – zapewnia „Rz” inwestor Zbigniew Komorowski, właściciel Polskich Młynów i spółki Komagra.

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, inwestycje w rozwój branży biopaliw w Polsce miały wynieść, według zapowiedzi firm, około miliarda złotych. Ale do tej pory zrealizowano tylko połowę tych planów. Firmy zastanawiają się, co zrobić z projektami. Za obecne wyhamowanie inwestycji odpowiada m.in. zły klimat wokół biopaliw spowodowany debatą o wysokich cenach żywności, niepewność co do unijnej polityki w tym sektorze, wysokie koszty surowca i pogorszenie się warunków kredytowych.

Z budowy fabryki bioetanolu na Pomorzu wycofuje się Jerzy Starak. Być może w przyszłości, jeśli warunki ekonomiczne w branży się poprawią, inwestor powróci do pomysłu. Grupa J&S zamierzała z kolei wybudować w Polsce dwie fabryki biodiesla: w okolicach Szczecina i Skarbimierza, każda o mocy 150 tys. ton bioestru.

Zdaniem Christopha Berga Europa Wschodnia ma znaczny potencjał w produkcji biopaliw. Rynek sprzedaży biopaliw w Polsce wart jest ponad 1,5 mld zł. Niemal dwie trzecie stanowi sprzedaż biodiesla, którego głównymi dostawcami są Rafineria Trzebinia, Elstar Oils i Lotos Biopaliwa.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *