Biopaliwa szkodliwe dla zdrowia?

Według najnowszych badań jednego z amerykańskich naukowców wykorzystywanie biopaliw może mieć negatywne skutki na ludzkie zdrowie.

Spaliny z aut napędzanych etanolem mogą wywoływać o 4 proc. więcej chorób układu oddechowego i zgonów niż spaliny z normalnych silników – wynika z badań przedstawionych w amerykańskim magazynie naukowym „Enviromental Science and Technology”. Zespół Marka Jacobsona z Uniwersytetu Stanforda przeprowadził komputerowe symulacje jakości powietrza w Los Angeles. Okazało się, że masowe spalanie paliwa o dużej domieszce etanolu może zwiększać ilość ozonu. Ozon odpowiada za powstanie smogu, który przyczynia się np. do astmy.

Amerykański naukowiec stworzył komputerowy model atmosfery Los Angeles w 2020 roku. W jednym przypadku założył, że wszystkie samochody jeżdżą na normalnym paliwie, w drugim, że pojazdy są napędzane mieszanką, w której 85 proc. stanowi etanol. – Gdyby auta rzeczywiście jeździły na takiej mieszance, tylko w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów na skutek problemów z układem oddechowym wzrosłaby o 4 proc. – twierdzi naukowiec.

-Wykorzystywanie takiej mieszanki będzie miało co najmniej równie złe skutki dla zdrowia co spalanie zwykłej benzyny. Pytanie więc brzmi: skoro nie ma pozytywnych efektów dla zdrowia, dlaczego promuje się bioetanol i biopaliwa? – pyta Jacobson. Ponieważ biopaliwa uważane są za rozwiązanie ekologiczne, wyniki symulacji naukowca stanowią niespodziankę. Nie wszyscy są jednak gotowi uwierzyć w rezultaty tych badań. Nie wziął on np. pod uwagę, że używanie etanolu ograniczy emisję gazów cieplarnianych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ok. 800 tys. ludzi rocznie umiera na skutek obecności ozonu i innych substancji chemicznych obecnych w smogu.

Źródła:
Rzeczpospolita, 19.04.2007, „Biopaliwa mogą szkodzić zdrowiu ludzi”
Gazeta Wyborcza, 19.04.2007, „Biopaliwa mogą szkodzić zdrowiu”

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *