Biogaz: Serwery zasilane biogazem: 10 krów na serwer


Naukowcy z koncernu HP są zainteresowani pozyskiwaniem energii z biogazu do zasilania centrów danych. Według nich 10 tys. krów pozwoliłoby na zasilenie tysiąca serwerów.

Naukowcy z laboratoriów HP zaprezentowali dokument, w którym analizują możliwość wykorzystania krowiego nawozu i innych przetrawionych odpadków z farm do produkcji prądu. Dokument zaprezentowano podczas konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników (American Society of Mechanical Engineers). Według ich wyliczeń z farmy mlecznych krów można by uzyskać 1 MW mocy, co pozwoliłoby na zasilenie 1000 serwerów.

Na razie jest to jedynie teoretyczny projekt, który jeszcze nie doczekał się wdrożenia. Jak informuje HP „jeszcze nie zakupiono krów pod ten projekt”.

Odpady organiczne są już wykorzystywane na farmach. Podczas ich rozkładu przez beztlenowe bakterie wytwarzany jest metan. HP chce wykorzystać ten proces do zasilania centrum danych. Na rynku jest już pewien trend, który uwiarygadnia ten pomysł. Coraz więcej firm decyduje się na budowę centrów danych poza miastem, a umożliwiające szybki przesył danych łącza o dużej przepustowości pozwalają im na obniżenie kosztów, dzięki tańszej lokalizacji.

Problemem może okazać się jednak wielkość farm. Średnia wielkość farmy nastawionej na produkcję mleka w USA to 1000 krów, farmy, na których hodowane jest 5000 krów to rzadkość.

Jak podaje Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency) na terenie USA jest 125 działających projektów wykorzystujących biogaz do produkcji energii elektrycznej. W 2008 roku wyprodukowały one w sumie 290 mln kWh.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *